Wybór projektu domu w kilku krokach

Data dodania: 20.10.2016


Każdy dom jest inny, tak jak inni są jego mieszkańcy. Dlatego na rynku nie brakuje propozycji gotowych projektów architektonicznych. Tak zwane projekty katalogowe to oprócz rysunków technicznych kompleksowa dokumentacja związana z budową domu. Pracownie projektowe oferują zainteresowanym inwestorom naprawdę szeroki wybór, jeśli chodzi o projekty domów jednorodzinnych. Przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże podjąć najlepszą decyzję, czyli wybór projektu domu w kilku krokach.

Projekt a działka budowlana

Większość inwestorów, którzy przystępują do poszukiwania projektu dysponuje już działką budowlaną, na której chcą zrealizować inwestycję. Dlatego wybierając projekt głównym kryterium musi być dostosowanie go do warunków zabudowy, jakie wynikają z wybranej działki. Każdy teren przeznaczony pod zabudowę powinien uzyskać albo decyzję o warunkach zabudowy, albo być uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Właśnie w tych dokumentach inwestor znajdzie informacje dotyczące tego jaki dom może zostać wybudowany na danej działce.

Konstrukcja budynku

Szukając projektu trzeba znać swoje potrzeby – chociażby to, czy interesuje nas dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem? Dom parterowy będzie wymagał działki o większej powierzchni, ale koszt budowy może być nieco niższy z uwagi na prostą konstrukcję. Dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym łatwiej zaadaptować pod technologie energooszczędne, ale trzeba się liczyć z nieco większym nakładem finansowym, na przykład w związku z montażem schodów. Nie każdy chce lub może codziennie wchodzić i schodzić po schodach, z drugiej strony nie brakuje zwolenników domów wielokondygnacyjnych, w których można łatwo podzielić przestrzeń do życia na sferę otwartą i bardziej prywatną.

studio ag architekt szczecin Wybór projektu domu w kilku krokach fot. Studio AG

Układ pomieszczeń

Dość istotne jest także to, w jaki sposób planowany jest układ pomieszczeń w domu. Zmiany w tym zakresie zazwyczaj są dość kłopotliwe, dlatego warto szukać projektu, który będzie w jak największym stopniu odpowiadał potrzebom mieszkańców. Należy zwrócić uwagę na ilość i rozmieszczenie pokoi – czy jest ono zgodne z dotychczasowymi przyzwyczajeniami lokatorów oraz czy sprawdzi się pod względem funkcjonalności?

Dostosowanie do budżetu

Kwestie finansowe są jednym z tych czynników, których nie da się przeskoczyć w procesie projektowania domu i realizacji inwestycji. Dlatego szukając najlepszego projektu architektonicznego trzeba zwrócić uwagę również na to. Po pierwsze musimy oszacować czy dysponujemy środkami finansowymi do budowy domu. Ale nie można też zapominać o kosztach związanych z jego późniejszym użytkowaniem. W miarę możliwości warto zainteresować się rozwiązaniami energooszczędnymi, na przykład systemami inteligentnego zarządzania czy wykorzystaniem materiałów budowlanych o odpowiednio wysokich parametrach izolacji.

Warto też pamiętać, że jeżeli nie znajdziemy w propozycjach gotowych domu, który spełniałby nasze oczekiwania można jeszcze dokonać modyfikacji koncepcji w określonym zakresie. Jeśli jednak koszty związane z taką adaptacją będą stawały się zbyt wysokie pozostaje zastanowić się nad zleceniem opracowania projektu indywidualnego (sprawdź: Studio AG).

Plusy i minusy mieszkania nad morzem

Apartamenty Zatoka Pucka