Garaż wolnostojący czy wpisany w bryłę domu?

Data dodania: 30.08.2016


Budowa domu to zwykle czasochłonny proces – i trudno się temu dziwić, w końcu inwestor powinien mieć na uwadze szereg czynników niezwykle istotnych dla późniejszego, komfortowego użytkowania domu. Jedną z decyzji, przed którymi stoi większość przyszłych właścicieli nieruchomości jest kwestia garażu, który może być zarówno integralną częścią domu, jak i osobnym obiektem budowlanym. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Garaż w bryle budynku

Zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem jest wpisanie garażu w bryłę domu. Wystarczy przejrzeć gotowe propozycje katalogowe, jak i domy projektowane na zamówienie przez studia architektoniczne (jak choćby Studio AG). Od strony użytkowej inwestorzy doceniają praktyczność takiego projektu – dzięki połączeniu garażu z domem mieszkańcy mogą bezproblemowo się przemieszczać, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie zimą, kiedy można wprost z ciepłego domu wejść do garażu i wyjechać w dalszą drogę. Poza tym garaż wpisany w bryłę stanowi bardzo estetyczne rozwiązanie, ponieważ jest elementem prac w trakcie projektowania domów, przez co finalny efekt jest spójny pod względem wizualnym.

Jednak garaż wpisany w bryłę budynku ma też swoje wady, do których z pewnością należy konieczność zadbania o odpowiednią wentylację, tak aby spaliny samochodowe nie dostały się do wnętrza domu. Podobnie wygląda temat izolacji akustycznej – jeżeli mamy w domu majsterkowicza, który z chęcią będzie wykonywał drobne prace w garażu trzeba się liczyć z hałasami, które będą przedostawać się do wnętrza, do przestrzeni mieszkalnej. W końcu, garaż jako część budynku zabiera jego powierzchnię.

Wolnostojący garaż

Projektowanie domów z garażem poza bryłą budynku jest dużo częściej praktykowane, jeżeli inwestor ma do dyspozycji większą powierzchnię działki budowlanej. Dzięki temu nie tracimy bezpośrednio metrażu przeznaczonego jako powierzchnia użytkowa domu. Ponieważ garaż będzie oddalony od budynku może spełniać rolę pomieszczenia gospodarczego. Dodatkowo garaż może być umieszczony w wybranym przez inwestora miejsc – oczywiście przy spełnieniu norm budowlanych.

Ale żeby powstał garaż jako oddzielny byt budowlany niezbędne będzie dopełnienie formalności związanych z samym procesem budowy. Przede wszystkim trzeba będzie zaopatrzyć się w projekt architektoniczny i poddać go adaptacji do warunków działki. Od czasu nowelizacji ustawy prawa budowlanego (art. 29, obowiązuje od czerwca 2015 roku) budowa garażu wolnostojącego wymaga zgłoszenia, o ile spełnia on konkretne wymagania. Chodzi między innymi o to, aby była to konstrukcja parterowa, o powierzchnie nie przekraczającej 35 m2.

Logistics services Poland

Co wybrać?

Tak naprawdę mało kto zastanawia się od początku nad tym, gdzie zamieszkają jego cztery kółka, więc temat garażu przy projektowaniu domów często schodzi na drugi plan. A niesłusznie, ponieważ zarówno wpisanie garażu w bryłę budynku, jak i budowa garażu wolnostojącego niosą ze sobą konkretne konsekwencje. Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów i formalności związanych z procesem budowy lepiej postawić na garaż wpisany w bryłę domu. Natomiast jeżeli nie ograniczają nas warunki przestrzenne i nie chcemy dzielić domu z konstrukcją garażu warto pomyśleć o osobnej budowie garażu wolnostojącego. Niezależnie od wyboru, każdy projekt profesjonalnie przygotuje architekt ze Studio AG.

Winter Polska

Sprzedaż nowych domów Kołobrzeg