Dom parterowy czy piętrowy?

Data dodania: 19.12.2016


Każdy rozsądny człowiek, zanim podejmie ważną decyzję, zapozna się ze wszystkimi argumentami, które mogą wywierać wpływ na przyszłość. Trudno o przykład lepszy niż projektowanie domów. To wybór, który będzie przez długie lata na nas oddziaływał. Jednym z podstawowych dylematów jest pytanie: dom parterowy czy piętrowy? Przyjrzyjmy się obu możliwościom.

Pierwszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, powinna być wielkość działki. Niektórzy inwestorzy mogą pochwalić się rozległym gruntem, na którym stanie postawny, parterowy dom, a do tego powstanie imponujący ogród. Niestety, ceny działek do małych nie należą, dlatego niewielu inwestorów może pozwolić sobie na taki luksus. Jeśli jednak zależy nam na parterówce, mimo niewielkiej działki, można zdecydować się na wybudowanie poddasza użytkowego, na którym zlokalizowane będą pomieszczenia gospodarcze i rzadko użytkowane.

Różnica pomiędzy ceną domu parterowego a piętrowego nie jest wielka. Nie zależy ona od liczby kondygnacji, ale od metrażu całości budowli, technologii budynku i zastosowanych rozwiązań. Z pewnością dach oraz fundamenty będą nas więcej kosztowały w przypadku domu parterowego, ze względu na swoją powierzchnię. Natomiast dom piętrowy wymaga bardziej skomplikowanej – i droższej – konstrukcji stropu. Do tego należy doliczyć cenę schodów i okien dachowych. Jeśli chcemy ciąć koszty, pracownia architektoniczna radzi, by bryła domu była jak najprostsza. Ograniczy to ilość zużytych materiałów, a także czas budowy.

W kwestii finansów największa różnica może się pojawić podczas użytkowania budynków. Dom parterowy charakteryzuje się większymi stratami ciepła ze względu na powierzchnię dachu. Natomiast bryła domu piętrowego jest bardziej zwarta, a ścian wewnętrznych jest więcej, dlatego łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę.

Inwestuj nad morzem

Projekty budowlane domów piętrowych zazwyczaj dzielą kondygnacje na strefę dzienną i nocną. Musimy zadać sobie pytanie, czy taki rozkład odpowiada naszej rodzinie. Z pewnością nie będzie to korzystne dla dzieci, osób niepełnosprawnych lub starszych, ponieważ wizyta na piętrze wiąże się z użytkowaniem schodów. Ewentualnym rozwiązaniem takiej sytuacji jest zaprojektowanie jednej sypialni na parterze, dla osoby, która nie może poruszać się po schodach.

Inwestuj w Kołobrzegu

Co jest lepsze – dom parterowy czy piętrowy? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Musimy określić, czy bardziej zależy nam na lokalizacji wszystkich pomieszczeń na jednym piętrze, czy większym ogrodzie. Trzeba również wziąć pod uwagę domowników oraz ich potrzeby. Na koszty budowy nie powinniśmy zbytnio zwracać uwagi, ponieważ różnice w cenie dwóch modeli domów równoważą się. Decyzja zależy więc od upodobań inwestorów oraz możliwości przyszłych domowników.

Inwestycje w nieruchomości nad morzem

Sprzedaż apartamentów w Kołobrzegu