Co zawiera pełna dokumentacja projektowa?

Data dodania: 30.08.2016


Budowa nieruchomości zaczyna się od długich i żmudnych prac związanych z projektowaniem domów. Jeśli inwestor decyduje się na budowę domu w oparciu o gotowy projekt architektoniczny w praktyce zakupuje nie tylko koncepcję zabudowy, ale kompletną dokumentację, która pozwala na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego szybko i sprawnie. Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?

Zawartość dokumentacji projektowej

Najczęściej na pełną dokumentację projektową składają się trzy części: architektoniczna, konstrukcyjna oraz instalacji. Każda z nich musi zawierać opis techniczny oraz niezbędne rysunki techniczne. Dzięki tak przygotowanej dokumentacji technicznej inwestor bez większych problemów może się starać o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Architektoniczna część projektu to przede wszystkim całościowa koncepcja zabudowy, wraz z określeniem przeznaczenia budynku, kubatury oraz formy architektonicznej. Opis techniczny musi także zawierać informacje o tym, w jaki sposób projekt jest dostosowany do krajobrazu i warunków zabudowy w najbliższym otoczeniu. Rysunek techniczny jako kluczowy element projektowania domów przedstawia rzut kondygnacji, przekroje oraz informacje dotyczące zalecanych materiałów budowlanych i wykończeniowych, niezbędnych do osiągnięcia planowanych parametrów budowy.

W części konstrukcyjnej projekt zawiera schematy konstrukcyjne, między innymi z uwzględnieniem fundamentów i rozmieszczenia stali zbrojeniowej czy płyt stropowych. Ta część dokumentacji obrazuje też rozwiązania konstrukcyjne i budowlane przegród zewnętrznych domu.

Natomiast projekt instalacji obejmuje całość planów związanych z instalacjami domowymi: od sanitarnych, przez grzewcze, wentylacyjne, gazowe, aż po elektryczne. Projektowanie domów pod względem instalacji uwzględnia podstawowe elementy wyposażenia obiektu budowlanego, niezbędne do użytkowania budynku zgodnie z jego przeznaczeniem.

Domy Kołobrzeg

Szczegółowe zalecenia dotyczące planowanych rozwiązań w zakresie wykorzystanych materiałów budowlanych i wykończeniowych zawarte są w części architektonicznej i konstrukcyjnej projektu.

Projekty gotowe a na zamówienie

Projekty katalogowe w porównaniu do projektowania domów na zamówienie są dużo bardziej przystępne cenowo, dlatego po części cieszą się tak dużą popularnością wśród inwestorów. Jednak jeżeli wśród wielu projektów gotowych nie znajdziemy takiej propozycji, która wymagałaby relatywnie niewielkich zmian i modyfikacji może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie zaprojektowania domu architektowi na indywidualne zamówienie (sprawdź ofertę Studio AG). W tym przypadku również klient otrzymuje pełen zestaw dokumentów, które są wymagane przy dopełnianiu wszelkich formalności związanych z budową domu.

Apartamenty sprzedaż Kołobrzeg

Apartamenty Puck